Obrázek Září:

Do Soči nesmíš, uslyšel Pljuščenko. Krasobruslař se neodvolal proti trestu

20. září 2010 v 19:04 | ♦Corny ♦fashion♦ |  Krasobruslařská rubrika
Žéňa, Žéňa, mohl slýchat oslavné ódy domácího publika na olympiádě v Soči. Mohl být národním hrdinou. Jenže Jevgenij Pljuščenko, stříbrný medailista z Vancouveru, nesmí na hrách 2014 startovat. Tohle rozhodnutí je konečné, tvrdí světová krasobruslařská federace.
JENOM STŘÍBRNÁ. Jevgenij Pljuščenko si prohlíží medaili. Myslel na cennější kov.foto: AP
JENOM STŘÍBRNÁ. Jevgenij Pljuščenko si prohlíží medaili. Myslel na cennější kov.
Proč? Pljuščenko se nestihl u mezinárodní federace odvolat proti sankcím, které si vysloužil za svoje nepovolené starty v exhibicích.
Krasobruslařská federace ISU potrestala ruskou superstar v červnu za jeho vystoupení na exhibicích poté, co se pro zranění odhlásil z mistrovství světa. Porušil tak pravidla federace, kdy bruslař, který nenastoupil do oficiálních závodů, nesmí bez souhlasu národního svazu bruslit s výhledem na finanční zisk.
On to přesto udělal.
Pljuščenko měl pak 21 dní na podání odvolání, jenže žádný takový dokument se na sekretariátu ISU neobjevil. Šéf federace Fredi Schmid proto přes agenturu AP olympijskému šampionovi z Turína vzkázal: "Nesmíš se kvalifikovat do žádné soutěže pod hlavičkou ISU."

jevgenij pljuščenko

narodil se 3. listopadu 1982
bruslit začal ve čtyřech letech, na soutěžích se poprvé objevil v roce 1996 a hned v tom následujícím vyhrál juniorské MS
je trojnásobným mistrem světa (2001, 2002, 2003) a šestinásobným šampionem Evropy (2000, 2001, 2003, 2005, 2006 a 2010), z olympiád si odvezl zlato a dvě stříbra
po olympiádě v Turíně v roce 2006  přerušil kariéru na tři roky, vrátil se na hry ve Vancouveru
To znamená olympijské hry, mistrovství světa i seriál Grand Prix. "Je to definitivní!" upozorňuje Schmid.
Trojnásobnému mistru světa bude v listopadu 29 let, už dlouho ho trápí problémy s koleny. Přesto se po třech letech vrátil z "důchodu", aby mohl v Kanadě bojovat o druhé olympijské zlato.
Vybojoval "jenom" stříbro a cítil se podveden vítězstvím Američana Lysaceka, který ve své jízdě nepředvedl jediný čtverný skok.
Stříbrný Pljuščenko pak slíbil, že za čtyři roky přijde odveta. "Rád bych v Soči závodil," tvrdil. "Pokusím se o to, vážně to zkusím."
Teď bude muset předvést víc než čtverné skoky, aby se na hry mohl kvalifikovat. Král ledové arény přesto podle svého agenta do Soči přijet chce. "Ještě se potkáme se zástupci federace a prodiskutujeme jeho budoucnost," prohlásil Ari Zakarian.
Do podobného konfliktu s vedením světového krasobruslení se dostala i ženská bronzová medailistka Joannie Rochettová, která chtěla nastoupit do exhibičního programu na počest úmrtí matky.
Ne! zaznělo nejdřív z úst představitelů ISU, protože se Kanaďanka odhlásila ze světového šampionátu "pro fyzické i psychické vyčerpání po náhlém úmrtí matky". ISU ale nakonec udělila Rochettové výjimku kvůli extrémním okolnostem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Corny fashion Corny fashion | 23. září 2010 v 20:46 | Reagovat

jkdžy na to kliknete, zvětší se to.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama