Obrázek Září:

Ledový svět odmítá zženštilého krasobruslaře. Prý dělá ostudu

10. října 2010 v 13:08 | Corny fashion |  Krasobruslařská rubrika
Turín (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Krasobruslařský svět řeší zapeklitou otázku: Kam s Johnnym Weirem? Na světovém šampionátu v Turíně nebyl. A americká exhibiční túra Stars on Ice mu dala najevo, že je pro ni nežádoucí. Problém je to nesmírně citlivý, řešení nesnadné. Kritiku totiž vyvolává zženštilým chováním.
Johnny Weir je pro mnohé trnem v oku.   foto: Profimedia.cz
. Přehraj video
Na stranu Weira, šestého z olympiády, se staví organizace na ochranu lidských práv.
Na rozdíl od kauzy jihoafrické běžkyně Semenyaové není sporu o jeho pohlaví. Jistý přední funkcionář ISU ovšem "mimo zápis" prohlásil: "Dělá nám ostudu, zkresluje divácký pohled na krasobruslení."
Weirovy zženštilé kostýmy i gesta na ledu vyvolaly nepřímou reakci i u elitních bruslařů, například Lysacka a Březiny. Shrnout by se dala: Chlapi mají bruslit silově a oblékat se jako chlapi, ne dostávat body za pohyby ve stylu Labutího jezera.
Česká rozhodčí Olga Žáková při hrách podotkla: "Bez volánků, flitrů a kožešinek to u Weira nejde. Pro mě představitelem mužného a mužského krasobruslení není."
Bývalý mistr světa dvojic René Novotný navrhuje, ať ISU na jeho excesy reaguje v pravidlech. "Zesměšňuje disciplínu mužů. To bych penalizoval."
VŠECHNO JE V UVOZOVKÁCH. Gesto amerického krasobruslaře Johnnyho Weira jako by relativizovalo celou aféru. Dva kanadské reportéři dělali nemístné narážky na jeho sexuální orientaci.Johnny Weir
Kvůli extrémně krátkým sukýnkám Němky Wittové zavedli v 80. letech pravidlo, zakazující extravagantní výstřelky v úborech. Proto Novotný říká: "Ženské taky nemohou na ledu odhalit ňadro, i když by se to chlapům líbilo. Weir svými úbory náš sport degraduje. Dostává ho do pozice krasobruslař = homosexuál."
Silně věřící Weir je úzce spjatý s rodinou, pečuje o nemocného otce. Pracuje v nadaci bojující proti dětské obezitě, navrhuje kostýmy. O své sexualitě říká: "Mohu spát, s kým chci. To nemá nic společného s mým bruslením."
Homosexuálové se mezi krasobruslaři vyskytují asi jako lesbičky mezi tenistkami. "V kategorii mužů jich není ani třetina a v párovkách nejsou žádní," říká Novotný.
Američan vnímá, že je pro část bruslařů nežádoucí: "Mnoho lidí mě teď kritizovalo, že mám špatný vliv na mužské krasobruslení," říká.
"Ale stejně tak jsem dostal spoustu podpůrných vzkazů. Lidi mi psali, že je na ledě bavím. Nemohu potěšit každého. Pokud si někdo myslí, že jsem špatným reprezentantem mužů a USA, prosím. Věřím, že jiní lidé se naopak s mým chováním identifikují. Pro ty budu jezdit dál."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama